پمپ دنده ای

پمپ دنده ای دسته ای از الکتروپمپ دوار می باشد که از آن برای انتقال سیالات شامل مایعات، مایعات با ذرات معلق جامد و حتی گازها استفاده میشود. پمپ دنده ای یکی از معمول ترین و پر کاربرد ترین نوع الکتروپمپ در انتقال سیالات می باشد که از شکر و نحوه قرار گیری دنده ها برای انتقال سیال استفاده کرده و جزو قدیمی ترین طراحی های بشر محسوب میشود. پمپ دنده ای در حدود سالهای 1600 میلادی توسط شخصی به نام کپلر Johannes Kepler طراحی و تولید شده که در علم فیزیک و الکتروماشین ها بسیاری از قوانین مطرح شده در ارتباط با پمپ دنده ای و دیگر انواع الکتروپمپ به قوانین کپلر شهرت دارند. پمپ دنده ای کاربرد بسیار وسیعی در تاسیسات و خط لوله مواد شیمیایی برای انتقال سیالات با غلظت و ویسکوزیته بالا دارد. پمپ دنده ای دارای ساختار ساده و ضریب خطای پایینی می باشد و در صورت سیرکولاسیون سیالات با ویژگی های تعریف شده و مناسب توسط پمپ دنده ای جزو الکتروپمپ ها با طول عمر بالا محسوب میشود.مشخصات فنی پمپ دنده ای

پمپ دنده ای با سه طراحی متفاوت تولید و عرضه میشود که هر یک متناسب برای مایعات با ویژگی های خاصی از ویسکوزیته و فشار هستند. اما جدا از انواع طراحی پمپ دنده ای اجزای تشکیل دهنده و نحوه کار آنها یکسان است. پمپ دنده ای از 1 یا دو چرخدنده که در داخل یک هوزینگ بصورت متصل قرار گرفته اند تشکیل میشود. یکی از این چرخدنده ها توسط نیروی محرک الکتروموتور به حرکت دورانی می پردازد و از طریق درگیری بین دنده ها سبب گردش چرخدنده دیگر در ناحیه هوزینگ میشود. نحوه قرارگیری و طراحی چرخدنده ها در پمپ دنده ای بگونه ای است که با حرکت لبه های چرخدنده هر بار مقدار کامل ثابتی از سیال از ورودی مکش شده و از خروجی خارج میشود. برای بالا بردن دبی خروجی در پمپ دنده ای کافیست دور الکتروموتور بالا رود. پمپ دنده ای به دو صورت بیرونی و درونی تولید میشود که در طراحی پمپ دنده ای بیرونی دو چرخدنده دارای دنده های بیرونی هستند و در طراحی درونی یکی از چرخدنده ها در داخل چرخدنده دیگری که از داخل دنده شده است قرار میگیرد. طراحی پمپ دنده ای با چرخدنده درونی به دو شکل بدون نیم حلال مرکزی و با نیم حلال مرکزی صورت می پذیرد. پمپ دنده ای با طراحی بیرونی برای سیستم های جریان هیدرولیک طراحی میشوند. این در حالی است که پمپ دنده ای از نوع درونی بدون نیم حلال اغلب برای پمپ های روغن ماشین ها و با نیم حلال برای سیالات با ویسکوزیته بالا استفاده میشوند.

پمپ دنده ای KRACHT آلمان سری KFپمپ دنده ای KRACHT آلمان سری KF
|
1060 L/min
موجود
پمپ دنده ای KRACHT آلمان سری BT/BTHپمپ دنده ای KRACHT آلمان سری BT/BTH
|
700 L/min
موجود
پمپ دنده ای گراندفوس GRUNDFOS دانمارکپمپ دنده ای گراندفوس GRUNDFOS دانمارک
|
70 L/min
موجود

نقش تعداد دنده ها در جریان پمپ دنده ای

پمپ دنده ای از حرکت دورانی دو عذذ ذنذه که یا بصورت بیرونی در تماس خارجی و با حرکت در خلاف جهت یکی ساعت گرد و دیگری پاد ساعتگرد عمل می کند و یا با حرکت دورانی درونی یک چرخدنده کوچک در داخل چرخدنده ای بزرگتر. اما تعداد دندانه های این دنده ها چه تاثیری بر نوع و دبی جریان دارد. با حرکت چرخدنده ها دنده های سطحی آنها دائما در یک بازه حرکتی با هم درگیر شده و در بازه ای دیگر از هم جدا میشوند. زمانیکه چرخدنده های پمپ دنده ای درگیر میشوند فضای بینا بینی آنها به صفر میرسد و در نتیجه سیال به طراف دیگر پر فشار هدایت میشود. پس از این مرحله و با جدا شدن دنده ها از یکدیگر فضای پشت دنده ها در سمت مکش باز شده و سیال برای مکش جذب و آماده میشود. هر قدر تعداد دنده ها در پمپ دنده ای بیشتر باشد این مراحل مکش و پمپاژ بیشتر شده و جریان سیال پمپاژ شده یکنواخت تر میشود. در عین حال با یکنواخت شدن جریان سیال میزان سیال پمپاژ شده کاهش می یابد. بنابراین مبنای کار پمپ دنده ای بر حسب جریان یکنواخت و دبی کمتر یا جریان سیال غیر یکنواخت و دبی بیشتر قرار دارد.

TEL :
Fax : 021-33116613
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2019 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation