پمپ انتقال مواد

پمپ انتقال مواد به دسته ای از الکتروپمپ ها گفته میشود که از آن برای انتقال مواد شیمیایی یا ترکیبی استفاده می شود. پمپ انتقال مواد در دسته پمپ های گریز از مرکز قرار میگیرد که با بکار گیری پروانه دوار که جنس آن متناسب با نوع سیال انتخاب میشود ابتدا به افزایش سرعت سیال می پردازد. پمپ انتقال مواد در خروجی پروانه دارای یک دیفیوزر می باشد که با شکست سرعت سیال سبب افزایش فشار و در نتیجه بالا رفتن دبی می شود. پمپ انتقال مواد بصورت کلی شامل زیر دسته های پمپ های مواد شیمیایی، پمپ اسید، پمپ پلیمری و دسته های دیگری از پمپ ها که برای انتقال ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند می باشد. آریا صنعت وارد کننده انواع پمپ انتقال مواد از جنس استیل و پلیمری می باشد.

مشخصات فنی پمپ انتقال مواد

پمپ انتقال مواد اغلب یا از جنس استنلس استیل انتخاب میشود که خود در برابر بسیاری خورنده های شیمیایی مقاوم می باشد و یا از جنس پلیمری. پمپ انتقال مواد از جنس پلیمری که از ترکیبات PP, PVC و یا ترکیبات پلیمری دیگر استفاده می کند در برابر بسیاری اسید های رقیق مقاوم می باشد. پمپ انتقال مواد برای انتقال مواد غیر خورنده که دارای ذرات جامد ترکیبی می باشند نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در این صورت جنس پروانه الکتروپمپ بگونه ای انتخاب میشود که در برخورد با ذرات جامد دچار حداقل خوردگی و خراش شود. آریا صنعت مشاوره خرید و استعلام قیمت پمپ انتقال مواد و خدمات مشاوره فنی تعیین مشخصات مکانیکی در ایران می باشد.

پمپ انتقال مواد شیمیاییپمپ انتقال مواد شیمیایی
|
10 KW
موجود
پمپ انتقال مواد با بدنه استیل QHSپمپ انتقال مواد با بدنه استیل QHS
|
120 L/min
موجود
پمپ دیافراگمی انتقال مواد AROپمپ دیافراگمی انتقال مواد ARO
|
110 PSI
موجود
پمپ انتقال مواد اسیدیپمپ انتقال مواد اسیدی
|
20 m3/h
موجود
پمپ انتقال مواد مکش از بالاپمپ انتقال مواد مکش از بالا
|
120 m3/h
موجود
پمپ انتقال مواد Hendorپمپ انتقال مواد Hendor
|

موجود
پمپ انتقال مواد سانتریفیوژ NIRMALAپمپ انتقال مواد سانتریفیوژ NIRMALA
|

موجود
پمپ انتقال مواد مگنتیک North Ridgeپمپ انتقال مواد مگنتیک North Ridge
|

موجود
پمپ انتقال مواد مگنتیک ARMEKپمپ انتقال مواد مگنتیک ARMEK
|

موجود

متریال بکار رفته در تولید پمپ انتقال مواد

پمپ انتقال مواد که اغلب در انتقال مواد شیمیایی شامل اسید های رقیق، نمک های خورنده، شوینده ها، روغن های صنعتی، روان کننده های صنعتی و مواد قلیایی مورد استفاده قرار میگیرد بیش از هر مشخصه ای نیاز به عدم واکش سیال پمپاژ شونده با بدنه و اجزای الکتروپمپ دارد. بنابراین در اغلب موارد پمپ انتقال مواد را با بدنه ای از جنس پلیمری و یا در بین عناصر مختلف فلزی از استنلس استیل تولید می کنند که واکش پذیری کمتری داشته باشد. اغلب از ترکیبات PVC و در مواقعی برای بالابردن سختی پمپ و مقاومت پلیمرها در برابر حرارت که اغلب از ضعف های پمپ اسید محسوب میشود از عناصری چون پلی اورتان استفاده میشود. پلی ونیل کلرید بکار رفته در پمپ انتقال مواد در مقابل بسیاری از اسید ها و حلال ها بدون واکنش شیمیایی ماهیت فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می کند.

محدودیت های پمپ انتقال مواد

پمپ انتقال مواد یا پمپ های شیمیایی بسته به اینکه از جنس استنلس استیل تولید شده باشند و یا از جنس PVC دارای محدودیت های مختلفی هستند. از نظر تناسب پمپ انتقال مواد با سیال خورنده از آنجایی که فلزات حتی استیل در برابر بسیاری خورنده های اسیدی و شیمیایی ضعیف هستند بنابراین پمپ انتقال مواد با ساختار پلیمری دارای کاربری بیشتری می باشد. اما پمپ انتقال مواد از جنس پلیمری در برابر دو کمیت فیزیکی یعنی دما و فشار و ترکیبی از این دو ضعف دارند. پمپ انتقال مواد پلیمری با اینکه دمای ذوب PVC بسته به ترکیبات و افزودنی های تحکیم دهنده بین 100 الی 260 درجه سانتی گراد است بیشتر برای پمپاژ سیال تا دمای حداکثر 60 درجه سانتی گراد استفاده میشود. ضعف دیگر پمپ انتقال مواد از جنس پلیمری در برابر فشار می باشد. این میزان فشار حداکثر بساه به ضخامت لایه ای پلیمر بکار رفته در پمپ انتقال مواد دارد.

قیمت پمپ انتقال مواد

پمپ های انتقال مواد هم از نوع های مختلف الکتروپمپ، هم در توان ها و هد های مختلف و هم از متریال های بسیار متفاوت در برند های مختلف تولید میشوند. بنابراین بدیهی است قیمت پمپ انتقال مواد دارای نوسانات بسیار بالایی باشد. قیمت پمپ انتقال مواد از نوع دیافراگمی با بدنه استنلس استیل و در دبی و هد بسیار بالا می تواند چدین و چند برابر بالاتر از قیمت پمپ انتقال مواد از نوع گریز از مرکز با بدنه پلیمری و دارای توان و دبی جریان پایین باشد. علاوه بر توان و مشخصات یاد شده قیمت پمپ انتقال مواد تا اندازه زیادی نیز می تواند تابع برند تولید کننده و صنایع کشور های مختلف باشد. استاندارد تولید نیز از فاکتور های دیگر تعیین کننده می باشد. بعنوان مثال قیمت پمپ انتقال مواد آز نوع دیافراگمی با بدنه از جنس PP پلی پروپیلن با دبی جریان حداکثر 170 لیتر در دقیقه L/min، محصول کشور چین، دارای دیافراگم از جنس تفلون، با سایز مکش و خروجی 1 اینچ فلنج، مناسب برای فاضلاب و سیالات با ویسکوزیته بالا و دارای وزن تقریبی 13 کیلوگرم kg، محصول کشور چین در بازار جهانی حدود 250-350 دلار قیمت دارد. این در حالی است که قیمت پمپ انتقال مواد از جنس استنلس استیل از نوع دیافراگمی با مشخصات اکانیکی برابر اما قابلیت انتقال سیال بدر فشار بالاتر و با هد بیشتر حدود 600 دلار است. برای کاربری هایی با صرفه اقتصادی بالا قیمت پمپ انتقال مواد از نوع گریز از مرکز، پلیمری با توان پایین با هد حداکثر 22 متر، دبی جریان حداکثر 230 لیتر در دقیقه L/min ، از نوع تک فاز با فرکانس کاری 50 هرتز و دور 200 دور در دقیقه rpm محصول کشور چین در بازار جهانی حدود 50 دلار قیمت دارد.

مقایسه پمپ های گریز از مرکز و دیافراگمی انتقال مواد

پمپ های انتقال مواد هم در گرید استیل و هم در مواد پلیمری را می توان در انواع گریز از مرکز و دیافراگمی خریداری و مورد استفاده قرار داد. پمپ های دیافراگمی انتقال مواد از نوع پنوماتیک و بصورت متصل به یک کمپرسور و پمپ های گریز از مرکز انتقال مواد بصورت متصل به الکترموتور فعالیت می کنند و هر یک دارای قابلیت هایی هستند.

در صورت نیاز به انتقال دبی بسیار بالایی از مواد خورنده شیمیایی و صنعتی پیشنهاد به استفاده از پمپ گریز از مرکز می باشد مگر اینکه مواد دارای ویسکوزیته بالایی باشند. قیمت و شرایط کاری پمپ های گریز از مرکز اغلب مناسب تر از پمپ های دیافراگمی می باشد. در صورتیکه نیاز به استفاده از پمپ انتقال مواد برای پمپاژ سیال به ارتفاع بسیار بالایی هستید معمولا پمپ های دیافراگمی با هد بالاتری نسبت به پمپ های گریز از مرکز عمل می کنند. وجود ذرات جامد معلق در مواد نیز از دیگر فاکتور های انتخاب یکی از دو نوع پمپ مواد است که در این مورد پمپ های دیافراگمی با قابلیت های بالاتری نسبت به پمپ های گریز از مرکز انتقال مواد عمل می کنند.

TEL : 021-33116613 | 33961181
Fax : 021-33947858
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation