گیربکس حلزونی

شرکت آریا صنعت بعنوان فروشنده و تامین کننده انواع الکترو گیربکس ، عرضه کننده انواع گیربکس حلزونی و الکتروگیربکس حلزونی در واقع گیربکس کوپله شده با موتور می باشد. گیربکس حلزونی در واقع یک موتور کم صدا می باشد که در صورت کوپل شدن با نیروی محرکه الکتریکی AC سه فاز و یا سرو قابلیت های بسیار بالایی پیدا می کند. در گیربکس حلزونی یک شفت که بصورت پیچ دنده شده است بر روی یک چرخدنده که با یک محور و شفت با راستای عمود بر شفت دنده شده کوپل میشود و حرکت دورانی یکی از شفت ها سبب حرکت و گردش و انتقال گشتاور به محور دیگر میشود. سه نوع دنده مختلف در گیربکس حلزونی مورد استفاده قرار میگیرد. دسته اول دنده های حلزونی بدون گلو می باشند. این دسته از الکتروگیربکس های حلزونی دارای گلو و یا شیار در محدوده چرخ حلزونی و یا محور حلزونی نیستند. دسته دوم گیربکس های حلزونی با دنده تک گلویی هستند که در آنها چرخ حلزونی دارای گلویی می باشد. دسته سوم گیربکس های حلزونی دو گلویی می باشند که در آنها هم چرخ حلزونی و هم محور دارای گلوگاه می باشد. گیربکس های حلزونی دسته سوم بیشترین میزان بار را تحمل می کنند.

مشخصات فنی گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی بصورت 2 یا 3 طبقه طراحی میشوند و به گشتاور 1250 نیوتن متر و به نسبت تبدیل بالای 1847 بار میرسند. برخلاف اغلب انواع دیگر گیربکس ها در گیربکس های حلزونی در صورتیکه نسبت کاهش سرعت دورانی از شفت ورودی به شفت خروجی زیاد باشد این الکتروگیربکس ها بصورت تک جهته کار می کنند و امکان استفاده از آنها بصورت برعکس وجود ندارد. این امر به سبب اصطکاک فوق العاده زیاد بین محور و چرخ حلزونی می باشد که البته در گیربکس حلزونی تک استیج یا یک طبقه شایع تر می باشد. این خاصیت گیربکس های حلزونی با نسبت تبدیل بسیار بالا با وجود معایبی که دارد از آنجا که از حرکت برعکس و بازگرداننده محور ورودی توسط شفت خروجی جلوگیری می کند دارای مزایایی نیز می باشد.
انواع برندهای گیربکس حلزونی به شرح ذیل موجود میباشد : SEW وYilmaz و چینی Transtecno و Bonfiglioli و Motovarioو Rossi و Sitiو …… اشاره کرد.

کاربردهای گیربکس حلزونی

گیربکس های حلزونی جزو دسته های پرکاربرد گیربکس صنعتی با قابلیت انتقال قدرت بالایی هستند و در برند های مختلف با توان های متفاوت در دسترس می باشند. در گیربکس های حلزونی محور ورودی الکتروموتور و راستای محور خروجی بصورت عمود بر ها قرار گرفته اند. از گیربکس های حلزونی در صنایع مختلفی برای افزایش گشتاور و کاهش دور موتور استفاده میشود. برخی از این صنایع عبارتند از


  • گیربکس هایی که کارخانجات کاشی و سرامیک ساختمانی بکار گرفته می شوند
  • گیربکس های بکار رفته در بالابر های کارگاهی و کارخانه ای
  • گیربکس حلزونی بصورت گسترده ای در نوار نقاله کارخانجات در مرحله بسته بندی و انتقال و همچنین در معادن صنعتی برای انتقال مواد معدنی استفاده میشود.
  • در ماشین آلات سنگین کمپرسور ها و دیزل ژنراتور ها و بسیاری از ماشین های دیزل دیگر نیز از گیربکس حلزونی استفاده میشود
  • از گیربکس حلزونی در ماشین های انتقال بتن و میکسر های بتن نیز استفاده میشود
  • در ماشین آلات تولید آجر و همچنین بسیاری از کوره های صنعتی نیز از گیربکس حلزونی به وفور استفاده میشود.

گیربکس های حلزونی دارای هزینه حفظ و نگهداری معقولی هستند و طول عمر آنها نیز معمولا برای کاربری که دارند مناسب است.

TEL :
Fax : 021-33116613
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2019 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation