پمپ اسید

پمپ اسید وسیله ای برای به جریان در آوردن اسید در لوله ها و مدارهای هیدرولیکی می باشد که از آن اغلب در کارخانجات مواد غذایی و دارویی استفاده میشود. هدف از استفاده از پمپ اسید گاهی انتقال اسید بالاخص اسید های خوراکی در کارخانجات غذایی و گاهی صرفا جریان اسید در مسیر ها به منظور شستشوی مسیر و خط لوله می باشد. ساختار، وزن، متریال و نوع پمپ اسید به میزان اسید پمپاژ شده، نوع و درجه خورندگی اسید، دمای کاری پمپ اسید بستگی دارد. در بازار ایران برند های مختلف داخلی و خارجی از الکتروپمپ اسید وجود دارند که از بین برند های داخلی می توان به پمپ مایه و از برند های خارجی می توان به برند تایوانی Trundean اشاره نمود. آریا صنعت وارد کننده انواع پمپ اسید با توان و دبی مختلف و برند های متنوع در ایران می باشد.

مشخصات فنی پمپ اسید

پمپ اسید به پمپ شیمیایی نیز معروف می باشد که از آن بسته به نوع ساز و کار برای انتقال انواع اسید شامل اسید سولفوریک، اسید استیک، اسید سیتریک، اسید هیدروفلوریک، اسید هیدروکلریک، اسید فسفوریک، اسید نیتریک و انواع دیگر اسید استفاده می شود. هد یا توان انتقال دبی پمپ های اسید متنوع بوده و معمولا در بازه ای بسیار وسیع از 5 الی 200 گالن در دقیقه تغییر می کند. در صورتیکه از پمپ اسید برای انتقال اسید سولفوریک در دمای اتاق استفاده می شود پیشنهاد میشود از پمپ اسید از نوع مغناطیسی بدون سیل سانتریفیوژ با پره هایی از جنس پلی پروپیلن استفاده شود. در صورتیکه از پمپ اسید برای انتقال اسید با وزن مخصوص بالاتر از 1.1 استفاده میشود حتما باید از پره هایی با طراحی مخصوص با ضرفیت انتقال کمتر (بریده شده) استفاده نمود تا از فشار مضاعف بر الکتروموتور جلوگیری به عمل آید. آریا صنعت ارائه دهنده مشاوره خرید پمپ اسید به مشتریان عزیز سرتاسر ایران می باشد.

پمپ اسید سانتریفیوژ با پره پلی پروپیلنپمپ اسید سانتریفیوژ با پره پلی پروپیلن
|

موجود
پمپ اسید IWAKIپمپ اسید IWAKI
|
4000 L/min
موجود
پمپ اسید و حلال صنعتی FLOJETپمپ اسید و حلال صنعتی FLOJET
|
17.4 L/min
موجود
پمپ اسید JLOJET سری NEMP300/20پمپ اسید JLOJET سری NEMP300/20
|
350 L/min
موجود
پمپ اسید دیافراگمی PVCپمپ اسید دیافراگمی PVC
|
275 گالن در دقیقه
موجود
پمپ اسید JESCO سری TMBپمپ اسید JESCO سری TMB
|

موجود
پمپ سانتریفیوژ اسید LUTZپمپ سانتریفیوژ اسید LUTZ
|

موجود
پمپ اسید برای صنایع غذایی و داروییپمپ اسید برای صنایع غذایی و دارویی
|

موجود

تنوع پمپ اسید از نظر ساختار

در توضیح تنوع پمپ اسید اشاره به این نکته الزامی است که اساسا پمپ اسید نوعی از الکتروپمپ نمی باشد بلکه بیشتر اشاره به نوع متریال بکار رفته در ساختار الکتروپمپ بالاخص متریال بکار رفته در تولید ایمپلر (پروانه) و تانک نگهدارنده که علاوه بر داشتن مقاومت در فشارهای بالای جریان در مورد پمپ اسید می بایست خواص ضد خورندگی نیسز داشته باشد. با این وجود از میان انواع دسته بندی های اصلی الکتروپمپ ها اغلب پمپ های اسید از نوع گریز از مرکز با دبی بالا و هد متوسط و پایینتر از متوسط انتخاب میشوند. هر چند نمونه هایی از پمپ اسید دیافراگمی نیز وجود دارد. از جمله مواد و متریال های پر کاربرد در تولید پمپ اسید می توان به پلی ونیل کلرید PVC و دیگر ترکیبات پلیمری اشاره نمود. از این روست که در بسیاری از موارد کلمه پمپ اسید معادل پمپ پلیمری نیز می باشد. با توجه به مقاومت استنلس استیل در برابر برخی خورنده ها و اسید های رقیق بدنه برخی پمپ های اسید از جنس استنلس استیل نیز تولید میشود.

دلایل استفاده از پمپ اسید در مدار هیدرولیک

هر چند دلیل اصلی استفاده از پمپ اسید در مدار های هیدرولیک مقاومت در برابر خوردگی اجزای در تماس با سیال خورنده که می تواند اسید ها، بازها، نمک ها، حلال های صنعتی و مواد خورنده دیگر باشد می باشد که این قطعات بیشتر شامل شافت مرکزی، پروانه و تانک و هوزینگ است. اما مزایای دیگری برای پمپ های اسید بالاخص پمپ اسید پلیمری می توان بر شمرد که عبارتند از: دبی خروجی حداکثری، فشار بالای ایجاد شده در سیال، قابلیت انتخاب بین سایز های ورودی و خروجی متعدد، قابلیت اتصال به الکتروموتور دلخواه از نوع AC , DC، قابلیت استفاده از سیستم های محرک دیگر به جز الکتروموتور در پمپ اسید مانند کمپرسور هوا، سیستم های هیدرولیک، سیستم های دیزلی و انرژی های بازگشت پذیر از جمله این موارد هستند. در استفاده از پمپ اسیدی اغلب معیار اصلی انتخاب طول عمر قطعات داخلی و البته در مصارف غذایی و پزشکی عدم ایجاد رسوب در سیستم و عدم تغییر ترکیب شیمیایی سیال پمپاژ شده می باشد.

قیمت پمپ اسید

با توجه به تنوع بسیار گسترده پمپ اسید چه از لحاظ نوع چه از لحاظ متریال بکار رفته در تولید و البته از لحاظ برند و توان کاری قیمت پمپ اسید بسیار متنوع می باشد. در دید کلی می توان پمپ های اسید را در 4 گروه اصلی پمپ اسید از نوع دیافراگمی استنلس استیل، پمپ اسید دیافراگمی پلیمری، پمپ اسید گریز از مرکز استنلس استیل و پمپ اسید گریز از مرکز پلیمری دسته بندی نمود. با توجه به قیمت بالاتر استنلس استیل در بازار جهانی در مقایسه با مواد پلیمری بدیهی است که قیمت پمپ های اسید استیل نیز در گرید های مختلف از موارد مشابه پلیمری تا حدودی بالاتر باشد. از نظر نوع نیز با توجه به پیچیدگی بیشتر پمپ دیافراگمی که با هوای فشرده عمل می کند به پمپ گریز از مرکز می توان به یک الگوریتم کلی رسید: قیمت پمپ اسید دیافراگمی استنلس استیل دارای بالاترین رده و قیمت پمپ اسید گریز از مرکز پلیمری در رده پایین در لیست قیمت قرار دارد. بعنوان مثاب قیمت پمپ اسید تولید شده از جنس پلی پروپیلن PP با توان حداکثری 2.2 KW تولید کشور چین با دبی حداکثری 230 L/min و هد حداکثری 22 متر با فرکانس 50 هرتز، حداکثر دور 2900 rpm در بازار جهانی حدود 250-350 دلار است. این در حالی است که قیمت پمپ اسید دیافراگمی از جنس پلیمری سایز 2 اینچ با فشار کااری حداکثری 8 بار bar، دبی جریان حداکثری 550 لیتر در دقیقه L/min و با قابلیت پمپاژ سیال با ذرات جامد معلق تا قطر حداکثر 6.4 میلیمتر با وزن تقریبی 28 کیلوگرم و محصول کشور چین در بازار جهانی بین 800-1000 دلار قیمت دارد. البته پمپ اسید از جنس استنلس استیل گریز از مرکز و بصورت پمپ طبقاتی نیز وجود دارد که در توان های بالا دارای قیمت های بسیار بالایی تا 3000 دلار دارد.

TEL : 021-33116613 | 33961181
Fax : 021-33947858
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation