پمپ پیستونی

پمپ پیستونی نوعی الکتروپمپ با جریان مثبت می باشد بدین معنا که بر خلاف برخی گونه های الکتروپمپ مانند دنده ای تنها قابلیت پمپاژ در یک جهت را داشته و در جهت معکوس عمل نمی کند. پمپ پیستونی دارای طول عمر بسیار بالایی است و در صورتیکه برای جریان سیال مناسب استفاده شود برای سالها و حتی دهه های متمادی قابل استفاده است. این در حالی است که در صورت قرار گرفتن در جریان سیال و عدم استفاده از آن برای مدتی قطعات دچار راستیگ شده حرکت پیستون به سختی انجام شده و به اصطلاح پمپ پیستونی قفل میشود. از پمپ پیستونی زمانی استفاده میشود که حجم کم و دبی کمی از سیال می بایست با فشار زیادی پمپاژ شود. در پمپ پیستونی مخزن نگهدارند سیال در مرحله پمپاژ یک سیلنر است که در آن پیستون بصورت رفت و برشتی به انتقال سیال می پردازد. از این رو پمپ پیستونی را پمپ رفت و برگشتی با نام انگلیسی Reciprocating Pump می نامند.
به پمپ پیستونی( پمپ پلانجری)نیز می گویندکه فشار قوی از گروه پمپ جابه جایی مثبت بوده، که با رفت و برگشت پیستون درون سیلندر عمل پمپاژ را انجام می دهد.از این پمپ ها در مواردی که به فشار خروجی بالا (از 100 تا 1000 بار) نیاز می باشد، استفاده می شود. ازاین پمپ در ساخت آبپاش های فشار قوی و برای شستشو در مصارف مختلف مانند کارواش ودیگرصنایع استفاده می شودپمپ پیستونی دارای فشاری بالا و دبی پایین است .ازپمپ پیستونی در کارخانجات و کارگاه ها و صنایع استفاده می شود. این پمپ با توجه به کاربرد آن ها دارای مدل های متفاوتی می باشند. برای مثال در دستگاه های اب شیرین کن از پمپ های پیستونی استیل استفاده می شود و برای کارخانجات نوشیدنی های گازدار تولید می کنند از پمپ های پستونی آب گرم استفاده می شود.جنس پمپ های پستونی اکثرا از جنس برنج می باشند و در بعضی از مواقع از جنس آلمینیوم هم ساخته می شوند.
اجزا پمپ پیستونی :از سیلندر، پیستون، شیر ورودی و شیر خروجی پیستون به وسیله دسته ای که یک سوی آن بر روی چرخ دواری قرار گرفته است، در جهت بالا و پایین حرکت می نماید هنگام حرکت پیستون به طرف بالا ، دریچه خروجی در اثر مکش و نیروی ناشی از برگشت جریان از مجرای خروجی بسته شده و در اثر نیروی مکش ایجاد شده در داخل سیلندر ، دریچه ورودی باز و مایع به درون محفظه پمپ مکیده میشود هنگامی که پیستون به طرف پایین حرکت می نماید ، دریچه ورودی بسته شده و دریچه خروجی باز می گردد و سیال محبوس در محفظه و تحت فشار پیستون به مجرای خروجی انتقال می یابد تکرار این عمل سبب انتقال سیال از یک محل به محل دیگر می گردد. سیلندر باید به شکلی آب بندی شده باشد که مایع نتواند به خارج نشت نماید.مشخصات فنی پمپ پیستونی

پمپ پیستونی بر خلاف پمپ گریز از مرکز یا پمپ دنده ای از نوع جریان ثابت نمی باشد و جریان در آن بصورت پریودیک و فرکانس دار منتقل میشود. بر خلاف پمپ های گریز از مرکز در انتقال سیال توسط پمپ پیستونی پدیده کاویتاسیون که عامل اصلی خرابی قطعات الکتروپمپ ها و ایجاد ضربات ناخواسته در خط لوله می باشد اتفاق نمی افتد. همچنین میزان راندمان کاری پمپ پیستونی نیز نسبت به پمپ سانتریفیوژ بالاتر می باشد. از پمپ پیستونی بیشتر در بویلر های آب که نیاز به پمپاژ آب با دمای بالا و فشار بالا می باشد استفاده میشود که استفاده از پمپ گریز از مرکز در این نوع کاربری تولید کاویتاسیون بالایی می کند. ساختار پمپ پیستونی بسیار ساده است مانند سیستم احتراق خودرو ها دارای یک پیستون که در یک سیلندر واقع شده است می باشد. بر روی بدنه این سیلندر دو دریچه متصل به لوله های جریان ورودی و خروجی می باشد. در حین افزایش دامنه پیستون یعنی در مرحله عقب رفتن فشار فضای داخل سیلندر کم شده دریچه ورودی باز شده و سیال به داخل سیلندر مکش میشود. زمانیکه پیستون به نقطه انقباض کامل رسید در یک لحظه مکش متوقف شده دریچه ورودی بسته شده و با حرکت پیستون به سمت انبساط فشار سیال دریچه خروجی پمپ پیستونی را باز می کند و سیال از پمپ خارج میشود.

پمپ پیستونی برتولینی سری KKL3816پمپ پیستونی برتولینی سری KKL3816
|
37.7 L/min
موجود
پمپ پیستونی Bertolini 2755PSIپمپ پیستونی Bertolini 2755PSI
|
49.5 L/min
موجود
پمپ پیستونی با الکتروموتور برتولینی سری WBL1111پمپ پیستونی با الکتروموتور برتولینی سری WBL1111
|
11 L/min
موجود

مزایا و معایب پمپ پیستونی

پمپ پیستونی در دسته الکتروپمپ ها با راندمان کاری بسیار بالا و حدود 98% می باشند که می توانند در پمپاژ سیالات در بالاترین فشار ممکن نیز موثر باشند. با این وجود می توان سه مشکل یا عیب برای پمپ پیستونی در نظر گرفت. اولین مشکل پمپ پیستونی عدم جریان یکنواخت آن است. بدین معنا که در هر سیکل کاری چس از مرحله پمپاژ دریچه خروجی بسته شده، جریان سیال قطع شده و در مرحله مکش سیال به داخل محفظه سیلندر مکش میشود. یعنی در مرحله مکش جریان خروجی بطور کلی قطع میشود. مشکل دوم پمپ پیستونی آلودگی صوتی بالای آن در مقایسه با دیگر الکتروپمپ ها بالاخص پمپ گریز از مرکز می باشد. مشکل دیگر پمپ پیستونی نیاز آن به متعلقات گسترده برای فرایند پمپاژ است که این امر سبب سنگین شده نسبی پمپ پیستونی و بالاتر بودن قیمت آن نسبت به دیگر پمپ ها می شود. با این وجود بکار گیری پمپ پیستونی در فشار های بالا تا 1000 bar بار در مقایسه با حداکثر فشار کاری پمپ گریز از مرکز که 20 بار و پمپ دنده ای که 200 بار است امری ضروری به نظر میرسد. خاطر نشان می کنیم که نرخ جریان سیال یا دبی پمپ پیستونی در بالاترین میزان نیز به دبی پمپ گریز از مرکز با توان بالا نمیرسد و میزان حداکثر 1500 لیتر در دقیقه را دارد.

TEL :
Fax : 021-33116613
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2019 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation