الکتروموتور

آریا صنعت نوین وارد کننده و عرضه کننده انواع الکتروموتور های صنعتی شامل الکتروموتور های ترمز دار، دو سرعته، کولری، دریایی، سرو، انواع الکتروموتور های AC , DC. الکتروموتور یک ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. بیشتر الکتروموتورها از طریق یک تعامل بین میدان مغناطیسی و جریان الکتریکی به منظور ایجاد یک حرکت دورانی در شفت عمل می کنند. الکتروموتورها هم قابلیت کار کردن با جریان الکتریکی ثابت DC با بکار گیری باتری، موتور ماشین و رکتیفایر و همچنین قابلیت کار با جریات متناوب AC مانند ژنراتور برق و اینورتر را دارند. یک ژانراتور یا مولد برق شباهت های بسیاری با الکتروموتور دارد اما در واقع در جهت عکس آن عمل می کند. بدین ترتیب که بر خلاف الکتروموتور مولد برق یا ژنراتور انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

دسته بندی الکتروموتورها

الکتروموتورها را بر مبنای فاکتور های مختلفی دسته بندی می کنند. از جمله فاکتور های اصلی بکار رفته در دسته بندی الکتروموتور ها عبارتند از نوع نیروی محرک و منبع انرژی، ساختار داخلی، نوع کاربری و نوع نیروی خروجی که دارند. مضاف بر الکتروموتور با نیروی محرک AC , DC الکتروموتور میتواند دارای جاروبک و بدون جاروبک باشد، بصورت تک فاز و سه فاز باشد، هوا خنک و مایع خنک باشد. الکتروموتورهای با کاربری عمومی و ابعاد عمومی در صنایع مختلف برای ایجاد حرکت مکانیکی (معمولا دورانی) مورد استفاده قرار می گیرند. آز الکتروموتور های بسیار بزرگ در جلو راندن کشتی ها، کمپرس خطوط لوله انتقال و به حرکت در آوردن پره های پمپ های سنگین با توان بالاتر از 100 مگاوات استفاده میشود. الکتروموتور ها در فن ها، دمنده ها، پمپ هاابزار آلات مکانیکی، لوازم خانگی، استفاده میشوند. الکتروموتور های مینیاتوری حتی در ساعت ها نیز بکار گرفته میشوند.

الکتروموتور آسنکرون
الکتروموتور آسنکرون
الکتروموتور معمولی (TEFC)
الکتروموتور معمولی (TEFC)
الکتروموتور ضد انفجارEEX
الکتروموتور ضد انفجارEEX
الکتروموتور دو سرعته
الکتروموتور دو سرعته
الکتروموتور اسلیپ رینگ
الکتروموتور اسلیپ رینگ
الکتروموتوردالاندر
الکتروموتوردالاندر
الکتروموتور دریایی
الکتروموتور دریایی
الکتروموتورکولری
الکتروموتورکولری
الکتروموتور ترمزدار
الکتروموتور ترمزدار
الکتروموتور دو دور
الکتروموتور دو دور

اجزای اصلی الکتروموتور

یکی از مشخصه های ویژه الکتروموتور ها این است که دارای اجزای محدودی هستند در مقایسه با موتورهای احتراق داخلی با توجه به اینکه خروجی هر دو دوران شافت است. در الکتروموتور ها بخش متحرک که با حرکت دورانی خود سبب گردش محور شافت میشود روتور نام دارد که وظبفه تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی را بر عهده دارد. یکی از تحولات شگرف در تاریخ تولید الکتروموتور یافتن راهکاری برای گردش متداوم و بدون تغییر سرعت روتور بوده است. الکتروموتور های امروزه قابلیت تولید میزان بسیار بالایی نیروی گشتاور را دارند. اجزای اصلی ساختمان الکتروموتور ها عبارتند از:


  • فریم بیرونی: یک لایه فولادی یا آلیاژی بیرونی اکتروموتور که وضیفه نگهداشتن اجزای داخلی را دارد. نوع متریال و طراحی فریم نقشی موثر در خنک کاری و مقاومت خارجی الکتروموتور دارد.
  • شافت مرکزی: این قطعه که در واقع مغزی الکتروموتور است و گشتاور حاصل از عملکرد الکتروموتور توسط آن به بیرون انتقال پیدا می کند.
  • استاتور: این قطعه که در واقع یا آهنربای دائمی است و یا آهنربای الکتریکی وظیفه ایجاد میدان الکترومغناطیسی را در الکتروموتور ایفا می کند. استاتور ها بصورت ترکیبی با یک سیم پیچ که معمولا از جنس سیم های مسی هستند کار می کنند.
  • سوییچ: یکی از قطعاتی که در نزدیکی استاتور واقع شده است سوییچ است که وظیفه تغییر جهت جریان در الکتروموتور را دارد. سوییچ ها جزو اجزای دوار و متحرک الکتروموتور محسوب میشوند.
  • اتصالات برس: برس ها که در اتصال کامل با سوییچ الکتروموتور هستند نقش تکمیل کننده مسیر جریان عبوری از سوییچ را ایفا می کنند.
  • بلبرینگ: در الکتروموتور ها بلبرینگ ها که نقش تعلیق بار را ایفا می کنند همراه با کاهش اصطکاک در نزدیکی شافت خروجی الکتروموتور واقع شده اند. استفاده از بلبرینگ سبب گردش روتور الکتروموتور با حداقل اصطکاک و جلوگیری از حرکات ناگهانی گریز از مرکز می شود.
  • آرموتور: قلب الکتروموتور را آرموتور تشکیل میدهد که بخش حامل جریان بوده و بصورت هماهنگ با استاتور یا آهنربا عمل کرده و حرکت دورانی را بوجود می آورد.
  • براکت خروجی: در بخش خروجی الکتروموتور مانند یک رینگ سوراخدار عمل می کند که نگهدارنده شافت مرکزی در خروجی الکتروموتور است.

انواع الکترو موتور:

شرکت آریا صنعت عرضه کننده انواع الکتروموتور:
الکتروموتور تکفاز خازن دائم (CR) - رله ای
الکتروموتور تکفاز خازن استارت - خازن دائم (CRS) - کلاچدار
الکتروموتور سه فاز آلومینیومی
الکتروموتور سه فاز چدنی
الکتروموتور و پمپ کولری
الکتروپمپ صنعتی ( پمپ آب و صابون )
الکتروموتور سه فاز سنگین
الکتروموتور های شناور آب خنک قابل سیم پیچی
الکتروموتور های عمودی VHS
الکتروموتور 3000 دور سه فاز
الکتروموتور 1400 دور سه فاز
الکتروموتور 900 دور سه فاز
الکتروموتور 700 دور سه فاز
الکتروموتور ترمزدار 1400 دور سه فاز
الکتروموتور 1400 دور هالوشافت
الکتروموتور 1400 سه فاز ضد انفجار EXT3
الکتروموتور 3000 دور سه فاز ضدانفجار EX T3
الکتروموتور 3000 دور تک فاز کلاچ دار
الکتروموتور 3000 دور تک فاز بدون کلاچ
الکتروموتور 1400 دور تک فاز کلاچ دار
الکتروموتور 1400 دور تکفاز بدون کلاچ
الکتروموتور 900 دور تکفاز بدون کلاچ
الکترو موتور تخت
الکتروموتور شافت بلند 1400 دور
الکتروموتور شافت بلند 1400 دور سه فاز
فلنچ

TEL :
Fax : 021-33116613
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2019 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation