پمپ لجن کش

لجن کش ها دسته ای از پمپ ها هستند که از آنها در مکش و پمپاژ فاضلاب ها، آب های تصفیه نشده، آب انبار ها و در مراکز تصفیه آب استفاده فراموانی می شود. از پمپ لجن کش در کاربری های خانگی که به علی شیب طبیعی زمین قابلیت اتصال به سیستم فاضلاب شهری وجود ندارد نیز استفاده میشود. لجن کش ها همچنین اولین ابزار پمپاژ پساب ها نیز محسوب میشوند. استفاده از پمپ لجن کش از اوایل دهه 60 میلادی زمانیکه به سبب خطرات و کثیفی ها بجای ارسال انسال به کف آب انبار ها برای نظافت، از طریق ریل و انتقال پمپ های شانور لجن کش اقدام برای نظافت صورت پذیرفت. بسته به شرایط کاری و نوع و ترکیبات فاضلاب از لجن کش هایی با متریال مختلف چدنی، برنزی و استیل استفاده میشود. از آنجا که در فاضلاب ها و آب انبار ها ذرات غیر سیال و حتی خاک نیز وجود دارد پمپ لجن کش قابلیت پمپاژ مخلوط ذرات جامد در مایع را نیز دارد که حداکثر قطر ذرات جامد بسته به نوع طراحی پمپ لجن کش متفاوت می باشد. حتی برخی تولید کنندگان پمپ لجن کش بر روی پروانه خرد کن ذرات جامد را نیز طراحی نموده اند. پمپ های لجن کش هم بر حسب قرارگیری ثابت و هم بصورت پرتابل برای نصب و استفاده متحرک طراحی می شوند. آریا صنعت مشاوره رایگان خرید انواع پمپ لجن کش با سال ها سابقه مستمر در این زمینه می باشد.

مشخصات فنی پمپ لجن کش

پمپ لجن کش در دسته پمپ های گریز از مرکز قرار می گیرند و جنس پروانه آنها بسته به نوع کاربری می تواند از استنلس استیل، چدن و یا حتی برنج باشد. پمپ لجن کش هم بصورت تک فاز و هم بصورت سه فاز با توان های مختلف و ظرفیت مکش متفاوتی تولید میشود. بسته به شرایط و نوع کاربری متعلقات و تجهیزات جانبی مختلفی نیز بر روی پمپ لجن کش بسته می شود و از این رو برخی از آنها دارای فلوتر یا قطع کن برق نیز می باشند. سیستم خنک کاری پمپ لجن کش معمولا از طریق فن و هوا خنک می باشد اما در طراحی های گوناگون تولید شرمت های مختلف پمپ لجن کش روغن خنک نیز دیده می شود. با توجه به اینکه در محیط های فاضلابی در اثر ترکیبات و تخمیر و اکسید مواد مختلف گازهای قابل اشتعالی مانند متان بوجود می آیند حتی برخی شرکت های تولید کننده به تولید پمپ لجن کش ضد انفجار نیز مبادرت نموده اند. الکتروپمپ های لجن کش ها از لحاظ قرار گیری پروانه در هوزینگ یا پوسته و از لحاظ شکل به انواع تک کاناله،دو کاناله،پروانه نیمه باز،پروانه باز،پروانه VORTEX،پروانه جریان گردابی،خردکن دار ساخته می شوند. آریا صنعت وارد کننده پمپ لجن کش برای کاربری های کوچک خانگی و کاربری های صنعتی می باشد.

پمپ لجن کش GRUNDFOS سری SE-SLپمپ لجن کش GRUNDFOS سری SE-SL
|

موجود
پمپ لجن کش KSB سری Porter 600پمپ لجن کش KSB سری Porter 600
|
40 m3/h
موجود
پمپ لجن کش KSB تکپمپ لجن کش KSB تک
|

موجود
پمپ لجن کش Liberty سری LE40پمپ لجن کش Liberty سری LE40
|
140 گالن در دقیقه
موجود
پمپ لجن کش Liberty سری LE70پمپ لجن کش Liberty سری LE70
|
160 گالن در دقیقه
موجود
پمپ لجن کش Liberty سری LEH150پمپ لجن کش Liberty سری LEH150
|
200 گالن در دقیقه
موجود
پمپ لجن کش استریم STREAM سری SVXپمپ لجن کش استریم STREAM سری SVX
پمپ استریم STREAM
| STREAM
550 L/min
موجود
پمپ لجن کش استریم STREAM سری SWXپمپ لجن کش استریم STREAM سری SWX
پمپ استریم STREAM
| STREAM
583 L/min
موجود
پمپ لجن کش استریم Stream سری  SWVSDپمپ لجن کش استریم Stream سری SWVSD
پمپ استریم STREAM
| STREAM
27 m3/h
موجود
پمپ لجن کش استریم سری SVPپمپ لجن کش استریم سری SVP
|
110 L/min
موجود
پمپ لجن کش STREAM سری SVNپمپ لجن کش STREAM سری SVN
|
270 L/min
موجود
پمپ استریم لجن کش استریم سری SWQپمپ استریم لجن کش استریم سری SWQ
پمپ استریم STREAM
| STREAM
6 bar
موجود
پمپ لجن کش تکفاز GOVOXپمپ لجن کش تکفاز GOVOX
|

موجود

انواع پمپ لجن کش

پمپ های لجن کش را می توان با در نظر گرفتن فاکتور های مختلفی دسته بندی نمود. از بین فاکتور های مختلف دسته بندی انواع پمپ لجن کش با توجه به نوع کاربری و بر حسب تجهیزات و متعلقات وابسته که هر یک آپشنی از توان و کاربری را به پمپ لجن کش اضافه می کنند دسته بندی های مطرح تری می باشند. بنا براین شکل کلی این دسته بندی به قرار زیر است.


  • لجن کش فلوتردار (دارای قطع کن برقی)
  • لجن کش بادی ( پنوماتیک )
  • لجن کش برقی ضد انفجار ( EX ) اروپایی (جهت انتقال سیالات شیمیایی و قابل اشتعال و انفجار و انواع مشتقات نفتی با بدنه چدن و سه فاز)
  • لجن کش خازن داخل
  • لجن کش خازن بیرون

برخی تولید کنندگان پمپ لجن کش تخصصا تنها به تولید این دسته از الکتروپمپ های گریز از مرکز مبادرت دارند و برخی دیگر به تولید انواع پمپ های صنعتی می پردازند. در ایران در حال حاضر برند های مختلف چینی، کره ای، آلمانی، تایوانی و البته پمپ های لجن کش ایرانی در دسترس می باشند.
قیمت پمپ لجن کش در بازار جهانی

پمپ لجن کش از جمله الکتروپمپ هایی است که نه تنها برای کاربری های سنگین صنعتی بلکه برای کاربری های کوچک خانگی نیز تولید میشود. از این رو قیمت پمپ لجن کش بسته به شرایط کاری توان کاری، عمق استقراق، متریال بکار رفته در تولید، دبی خروجی، تک فاز یا 3 فاز بودن، هد انتقال سیال و البته برند تولیدی آن می تواند دچار تغییرات بسیاری شود. قیمت پمپ لجن کش برای کاربری های کوچک خانگی و برای پمپاژ سیال با ویسکوزیته متوسط و دارای ذرات جامد با قطر کم، توان 1 الی 3 کیلو وات KW تک طبقه و تک فاز محصول کشور چین با هد حداکثری 6 متر و دبی حداکثر 9 متر مکعب در ساعت دارای قیمت تقریبی 60 - 80 دلار در بازار جهانی می باشد. این در حالی است که قیمت پمپ لجن کش صنعتی با توان، فشار و دبی بسیار بالا با مشخصات مکانیکی فشار حداکثری 18 بار bar سه طبقه با دبی حداکثری 600 متر مکعب در ساعت از نوع 3 فاز و با هد حداکثری 60 متر قیمتی حدود 1600 دلار آمریکا دارد. قیمت پمپ لجن کش با توان متوسط برای کاربری های صنعتی با توان 7.7 کیلو وات و دبی متوسط 85 متر مکعب در ساعت و هد 20 متر تولید کشور چین و دارای بدنه از جنس چدنی در بازار جهانی 180 - 250 دلار قیمت دارد. بدیهی است با توجه به قیمت بالاتر استنلس استیل در صورتیکه بدنه و اجزای پمپ لجن کش از جنس استنلس استیل باشند این قیمت فراتر می رود.

پمپ لجن کش Ejector

پمپ لجن کش Ejector زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فاضلاب به خودی خود قابلیت حرکت به سمت مقصد به سبب گرانش نداشته باشد و به آن سرعتی برابر 2 فوت در ثانیه می دهد. در واقع دو نوع اصلی پمپ لجن کش Ejector وجود دارد، طراحی عمودی این پمپ ها دارای یک موتور می باشد که بر روی یک Basin نگهدارنده سوار شده است و توسط یک شافت متصل به هوزینگ پمپ در داخل نگهدارنده حفاظت می شود. در طرف مقابل پمپ لجن کش Ejector از نوع Submersible یا مستغرق بصوزت کاملا پک و بسته قرار دارد که دارای موتور متصل بصورت مستقیم به هوزینگ و ایمپلر پمپ از طریق یک شافت کوتاه می باشد. از نظر کاربری هر دو نوع پمپ لجن کش Ejector دارای کاربری های یکسان در مکش و پمپاژ پساب ها دارند و بسته به شرایط کاری انتخاب می شوند.

انتخاب های موجود میان پمپ های لجن کش

انتخاب های متنوعی از پمپ های لن کش با توجه به آپشن های مختلفی که برند های مختلف تولید کننده بر روی آنها قرار می دهند وجود دارد. پمپ های لجن کش با توجه به جهت قرار گیری استاتور و روتور پمپ هم می توانند بصورت افقی تولید شوند و هم بصورت عمودی. Continuous duty pumps دسته ای صنعتی از پمپ های لجن کش محسوب میشوند که در سیکل های کاری بدون توقف و بصورت 100% عمل می کنند. پمپ های لجن کش خشک قابلیت عملکرد بدون سیال جرای و بدون نیاز به روغن کاری را در مدت زمان طولانی دارند. برخی پمپ های لجن کش دارای مکانیزم خورد کننده در ورودی هستند تا ذرات جامد معلق حتی در سایز های بالا را قبل از ورود به محفظه پمپ آسیاب یا خورد نمایند. برخی از پمپ های لجن کش مجهز به باتری پشتیبان هستند. آپشن های دیگری نیز برای بالا تر بردن کارایی پمپ های لجن کش برای آنها طراحی و بر روی برخی محصولات نصب شده اند که عبارتند از: کنترل پنل کاربری، کیت کنترل سطح سیال و محافظ حرارتی. برخی پمپ های لجن کش ضد سایش، ضد انفجار و بصورت طبقاتی تولید شده اند.

عیب یابی از پمپ های لجن کش

اگر در تجهیزات صنعتی خود از پمپ های لجن کش استفاده می کنید مشکلاتی مانند نشتی، گرمای بیش از حد، عدم خروجی دبی مناسب و یا لرزش در سیستم از معمول ترین مشکلاتی است که با آن روبرو هستید. جالب است بدانید که از نظر فنی در 80% مواقع مشکل اصلی از پمپ لجن کش نبوده و از اتصالات، عدم انتخاب نوع مناسب پمپ و یا از سیال می باشد.

وقتی صحبت از پمپاژ لجن کش می شود، بیشتر مشکلات مربوط به سمت مکش سیستم است. با این حال، طیف وسیعی از مسائل مکانیکی و عملیاتی ممکن است پمپاژ را به خطر بیندازد. در اینجا چند دلیل رایج وجود دارد که چرا پمپ دوغاب شما ممکن است به درستی کار نکند. مهمترین این موارد به قرار زیر هستند.

  • عدم انتخاب نوع مناسب پمپ: اگر پمپ لجن کش شما دچار نشتی فلنج، موتور بیش از حد، لرزش غیرعادی یا دبی کم شد، ممکن است به دلیل وجود پمپ اشتباه برای سیستم باشد.
  • شرایط نامناسب کاری پمپ: مراقب نرخ جریان ناکافی، دمای بالا یاتاقان یا لرزش غیرعادی باشید. اینها می توانند نشان دهند که پمپ به خوبی با شرایط عملیاتی مطابقت ندارد.
  • عدم اتصال صحیح پمپ لجن کش: یک پمپ نادرست نصب شده ممکن است به مشکلات مختلفی از جمله دمای کار بالا، موتور بیش از حد، نشتی فلنج و لرزش کمک کند.
  • سایش و خوردگی اجزای پمپ لجن کش: قطعات فرسوده از جمله رایج ترین عواملی هستند که در خرابی پمپ لجن کش نقش دارند. اگر مشکوک هستید که سایش دلیل عدم عملکرد صحیح پمپ باشد، سرعت جریان پایین، نشتی، دمای عملیاتی بالا، نشتی پوشش و لرزش غیرعادی را بررسی کنید.

در صورتیکه پمپ لجن کش شما با مشکل در عملکرد روبروست بر حسب علائمی که می بینید می بایست به راهکار های مختلفی روی آورید. بررسی گریس و روغن در اتصالات پمپ لجن کش از اولین مواردی است که می بایست مورد بررسی قرار گیرد. با بررسی سطح روغن و ویسکوزیته صحیح، علائم رایج مانند دمای بیش از حد یاتاقان و کشش ویسکوز را شناسایی و کاهش دهید. ویسکوزیته بالای روغن ممکن است گرما ایجاد کند، به خصوص در سرعت های بالا، که ممکن است ناامن باشد.

TEL : 021-33116613 | 33961181
Fax : 021-33947858
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation