پمپ لجن کش

لجن کش ها دسته ای از پمپ ها هستند که از آنها در مکش و پمپاژ فاضلاب ها، آب های تصفیه نشده، آب انبار ها و در مراکز تصفیه آب استفاده فراموانی می شود. از پمپ لجن کش در کاربری های خانگی که به علی شیب طبیعی زمین قابلیت اتصال به سیستم فاضلاب شهری وجود ندارد نیز استفاده میشود. لجن کش ها همچنین اولین ابزار پمپاژ پساب ها نیز محسوب میشوند. استفاده از پمپ لجن کش از اوایل دهه 60 میلادی زمانیکه به سبب خطرات و کثیفی ها بجای ارسال انسال به کف آب انبار ها برای نظافت، از طریق ریل و انتقال پمپ های شانور لجن کش اقدام برای نظافت صورت پذیرفت. بسته به شرایط کاری و نوع و ترکیبات فاضلاب از لجن کش هایی با متریال مختلف چدنی، برنزی و استیل استفاده میشود. از آنجا که در فاضلاب ها و آب انبار ها ذرات غیر سیال و حتی خاک نیز وجود دارد پمپ لجن کش قابلیت پمپاژ مخلوط ذرات جامد در مایع را نیز دارد که حداکثر قطر ذرات جامد بسته به نوع طراحی پمپ لجن کش متفاوت می باشد. حتی برخی تولید کنندگان پمپ لجن کش بر روی پروانه خرد کن ذرات جامد را نیز طراحی نموده اند. پمپ های لجن کش هم بر حسب قرارگیری ثابت و هم بصورت پرتابل برای نصب و استفاده متحرک طراحی می شوند.

مشخصات فنی پمپ لجن کش

پمپ لجن کش در دسته پمپ های گریز از مرکز قرار می گیرند و جنس پروانه آنها بسته به نوع کاربری می تواند از استنلس استیل، چدن و یا حتی برنج باشد. پمپ لجن کش هم بصورت تک فاز و هم بصورت سه فاز با توان های مختلف و ظرفیت مکش متفاوتی تولید میشود. بسته به شرایط و نوع کاربری متعلقات و تجهیزات جانبی مختلفی نیز بر روی پمپ لجن کش بسته می شود و از این رو برخی از آنها دارای فلوتر یا قطع کن برق نیز می باشند. سیستم خنک کاری پمپ لجن کش معمولا از طریق فن و هوا خنک می باشد اما در طراحی های گوناگون تولید شرمت های مختلف پمپ لجن کش روغن خنک نیز دیده می شود. با توجه به اینکه در محیط های فاضلابی در اثر ترکیبات و تخمیر و اکسید مواد مختلف گازهای قابل اشتعالی مانند متان بوجود می آیند حتی برخی شرکت های تولید کننده به تولید پمپ لجن کش ضد انفجار نیز مبادرت نموده اند. الکتروپمپ های لجن کش ها از لحاظ قرار گیری پروانه در هوزینگ یا پوسته و از لحاظ شکل به انواع تک کاناله،دو کاناله،پروانه نیمه باز،پروانه باز،پروانه VORTEX،پروانه جریان گردابی،خردکن دار ساخته می شوند.

پمپ لجن کش GRUNDFOS سری SE-SLپمپ لجن کش GRUNDFOS سری SE-SL
|

موجود
پمپ لجن کش KSB سری Porter 600پمپ لجن کش KSB سری Porter 600
|
40 m3/h
موجود

انواع پمپ لجن کش

پمپ های لجن کش را می توان با در نظر گرفتن فاکتور های مختلفی دسته بندی نمود. از بین فاکتور های مختلف دسته بندی انواع پمپ لجن کش با توجه به نوع کاربری و بر حسب تجهیزات و متعلقات وابسته که هر یک آپشنی از توان و کاربری را به پمپ لجن کش اضافه می کنند دسته بندی های مطرح تری می باشند. بنا براین شکل کلی این دسته بندی به قرار زیر است.


  • لجن کش فلوتردار (دارای قطع کن برقی)
  • لجن کش بادی ( پنوماتیک )
  • لجن کش برقی ضد انفجار ( EX ) اروپایی (جهت انتقال سیالات شیمیایی و قابل اشتعال و انفجار و انواع مشتقات نفتی با بدنه چدن و سه فاز)
  • لجن کش خازن داخل
  • لجن کش خازن بیرون

برخی تولید کنندگان پمپ لجن کش تخصصا تنها به تولید این دسته از الکتروپمپ های گریز از مرکز مبادرت دارند و برخی دیگر به تولید انواع پمپ های صنعتی می پردازند. در ایران در حال حاضر برند های مختلف چینی، کره ای، آلمانی، تایوانی و البته پمپ های لجن کش ایرانی در دسترس می باشند.
TEL :
Fax : 021-33116613
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2019 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation