لوب پمپ

لوب پمپ ها دسته ای خاص از الکتروپمپ ها هستند که شباهت بسیار زیادی به پمپ های دنده ای داشته با این تفاوت که بجای دنده در لوب پمپ از نوعی قطعه مکانیکی با پروفیل ثابت شبیه به گوشواره با انحنای ویژه و دارای ارتفاع استفاده شده است. نحوه قرار گرفتن این پره های ویژه در ساختار لوب پمپ بگونه ای است که سرعت زاویه ای برابر دارند و پره های آنها از داخل هم گذر کرده اما تماسی ندارند. لوب پمپ ها نیز مانند پمپ های دنده ای قابلت خود مکشی دارند که با هر بار گردش پروانه و خروج دبی مشخص از داخل لوب پمپ به سبب خلا ایجاد شده در پشت پره ها این مکش صورت می پذیرد. نوع انتقال سیال توسط لوب پمپ از نوه انتقال مثبت می باشد و باز و بسته کردن و سرویس لوپ پمپ ها نسبت به دیگر انواع الکتروپمپ بسیار ساده صورت می پذیرد. آریا صنعت وارد کننده انواع لوب پمپ با برند های مختلف و در سایز های مختلف در ایران می باشد.

مشخصات فنی لوب پمپ

نوع گوشواره بکار رفته در ساختار لوب پمپ سه پره منحنی بدون زاویه خشن می باشد. از آنجا که دو پروانه بکار رفته در لوب پمپ بر خلاف دنده های بکار رفته در پمپ دنده ای با یکدیگر تماسی ندارند هر دو پروانه باید با نیروی بیرونی و توسط شافت هایی بصورت مستقل به گردش در آیند. اتصال پروانه بر روی شافت ها در لوب پمپ از طریق دنده های داخلی گوشواره و اتصال بر روی شافت دنده شده صورت می پذیرد. جنس پروانه بکار رفته در لوب پمپ بسته به کارایی متفاوت می باشد اما در اغلب مواقع برای بالا بودن مقاومت در برابر زنگ زدگی پروانه پمپ لوب را از جنس استنلس استیل 316 انتخاب می کنند. یکی از مزیت های لوب پمپ نسبت به پمپ های دنده ای عدم وجود دنده های تیز و زاویه دار و عذم تماس دو گوشواره است که در پمپاژ سیالات در آنها تنش برشی ایجاد نکرده و این امر برای پمپاژ سیالاتی چون شوینده ها مزیت مهمی محسوب میشود. آریا صنعت ارائه دهنده مشاوره قبل از خرید انواع لوب پمپ با سال ها سابقه در این زمینه می باشد.

لوب پمپ با بدنه استنلس استیل 316 سوئدی Johnsonلوب پمپ با بدنه استنلس استیل 316 سوئدی Johnson
|

موجود
لوب پمپ  JEC سری JRZLلوب پمپ JEC سری JRZL
|
1670 L/min
موجود
لوب پمپ SteriLobeلوب پمپ SteriLobe
|
171 m3/hr
موجود
لوب پمپ SPA لوب پمپ SPA
|
1000 m³/h
موجود

مزایا و معایب لوب پمپ ها

مهمترین مزیت لوب پمپ ها به انواع مشابه دیگر مانند پمپ دنده ای عدم تماس فلز به فلز در انتقال سیال می باشد که خود مزایای جانبی دیگری مانند جلوگیری از سایش و خوردگی سطوح را به همراه خواهد داشت. علاوه بر آن لوب پمپ ها قابلیت کاربری در مدت زمان طولانی بدون روغنکاری را نیز دارند و جریان سیال ایجاد شده در آنها بدلیل عدم وجود سطوح تیز و عدم ایجاد برش در سیال بصورت بسیار نرم و آرام بدون پالس و ضربه صورت می پذیرد. لوب پمپ ها دارای توانایی های کاربری نوع CIP/SIP نیز بوده و ذرات جامد معلق در سیال را نیز تا قطر متوسطی انتقال می دهند. از معایب لوب پمپ ها نیز می توان به نیاز آنها به دو سیل، نیاز به دنده های تایمینگ و توان پایین آنها در کار با سیالات رقیق اشاره نمود.

متریال بکار رفته در تولید لوب پمپ

متریال بکار رفته در تولید لوب پمپ ها بسته به نوع سیالی که انتقال می دهند و همچنین فشار کاری که در آن کار می کنند می تواند متفاوت باشد. اما بطور عمومی بدنه و سر لوب پمپ از جنس استنلس استیل 316 و یا 316L تولید شده، گیربکس آن معمولا از جنس چدنی و یا استنلس استیل تولید شده اند. اجزای داخلی لوب پمپ شامل شافت ها و روتور از جنس استنلس استیل 316 و یا استنلس استیل 316L تولید میشوند.

قیمت لوب پمپ

لوب پمپ ها برای اینکه دارای راندمان کاری بالایی باشند و دبی و هد مورد نظر را تامین کنند می بایست طراحی و تولید بسیار دقیقی داشته باشند. از این رو قیمت لوب پمپ ها اغلب از الکتروپمپ هایی با کاربری مشابه مانند پمپ دنده ای بالاتر می باشد. البته در طراحی لوب پمپ فاکتوری به نام گرید نیز مطرح می باشد که معرف نوع کاربری نهایی آن می باشد و از آنجایی که از لوب پمپ در صنایع غذایی و دارویی نیز استفاده میشود یکی از گرید های اصلی آن گرید غذایی است. قیمت لوب پمپ گرید غذایی و دارویی به سبب کیفیت بسیار بالای بکار رفته در تولید اغلب از گرید های دیگر بالاتر می باشد. قیمت سایز معمولی لوب پمپ که با فشار کاری 0.6 Mpa کار کرده، با توان موتور 0.75 کیلو وات و دارای دبی جریان خروجی 25 لیتر در دقیقه باشد، از جنس استنلس استیل و برای پمپاژ سیال با ویسکوزیته حداکثر 2000000 cp در صورتیکه محصول کشور چین باشد، مناسب برای پمپاژ روغن با دور حدود 900 دور در دقیقه در بازار جهانی حدود 200-300 دلار می باشد. البته قیمت لوب پمپ ها دارای نوسانات بسیار زیادی بوده و بر حسب فشار کاری و دقت و کیفیت تولید و کاربری تغییر کرده و در مواردی تا مرز 20000 دلار نیز میرسد. بدون تردید برند و کشور تولید کننده نیز نقش موثری بر قیمت لوب پمپ دارد. در بازار جهانی قیمت لوب پمپ با فشار بالای کاری 20 بار bar با سرعت دورانی حداکثر 750 rpm و دارای دبی خروجی حداکثر 62 m3 قابل استفاده برای مواد استریلیزه تا دمای 130 درجه سانتی گراد و حداکثر ویسکوزیته سیال 10,0000 mPa.S در صورتی که محصول کشور چین باشد حدود 800-1000 دلار می باشد.

TEL : 021-33116613 | 33961181
Fax : 021-33947858
Email: info [at] sanataria.ir
Web: www.sanataria.ir

© Copy right 2022 | All ights Reserved | Aria Sanat Corporation